Show more

A co teda nechápu vůbec je, proč má vláda pravomoc připravovat zákony. Jasný střet zájmů. Přitom správně by každý zákon, nás kterém se podílel člen vlády nebo nějaký státní zaměstnanec měl být automaticky zamítnut.

Tak nějak nechápu, proč by na tom mělo záležet komukoliv jinému než uctívačům stranické disciplíny. Projednává se něco, co jeho ani jeho voliče nezajímá? Tak, co by tam lezl. Stráví čas užitečněji. Třeba přípravou zákona, co jeho voliče zajímá.

I don't understand one thing. Only warriors who die in battle go to Valhalla. So why it's assumed that Sigfried/Sigurd will go there when he didn't die in battle.

Got Android Pie on Galaxy Note 9 and first impression is very good.

@lain trump and the democrats should just settle their disagreement like finns would: by sitting on an anthill with no pants on. the one who stands up first loses.

Some stories just sicken me on a deep level, like this one about a program to indoctrinate New Hampshire kids to seek power over others. concordmonitor.com/Fifth-grade

Going to Ikea today was not good idea. To crowdy.

Show more
Macsnet's Mastodon

Tato instance je primárně zaměřena na programování, EBM/Industrial, videohry a ancap. Ale klidně hovořte o čemkoliv chcete.

This instance is primary about programming, EBM/Industrial, videogames and ancap. But feel free to talk about whatever you want.